MĚSÍČNÍ TIPY: ČERVEN
Červen studený - sedlák krčí rameny. Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá. Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.
Odstraňujeme nadbytečné a slabé letorosty bobulovin. Provádíme letní prosvětlovací řez broskvoní. Ovocné plodiny přihnojujeme rychle působícími hnojivy. Vyvazujeme letorosty k oporám u tvarovaných dřevin.
Vyvazujeme letorosty révy k drátěnce a vylamujeme přílistky.
Doplníme hnojivo balkonovkám a letničkám, zásoby z prohnojených substrátů již končí.
Vyjmeme z půdy jarní cibuloviny a uložíme je na temném suchém místě, chráníme před hlodavci.
Mohutným trvalkám, jiřinám, mečíkům včas zajistíme oporu, aby nepoléhaly a nelámaly se.
Na počátku měsíce sejeme macešky, pomněnky a sedmikrásky. Koncem měsíce vyséváme další dvouletky: hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), náprstníky (Digitalis), divizny (Verbascum) a zvonek prostřední (Campanula medium).
Redukujeme bujně rostoucí rostliny v jezírkách. U leknínů hlídáme výskyt mšic.
Růže plejeme, kypříme a hnojíme na list. Sledujeme výskyt chorob a škůdců. Stromkové růže bezpečně kotvíme k oporám. Koncem června je nejlepší doba pro úspěšné bylinné řízkování.
Tvarujeme živé ploty z opadavých dřevin. Prořežeme šeříky a právě odkvetlé keře.
Odkvetlé trvalky po odkvětu zkrátíme, stračku (Delphinium) a turan (Erigeron) seřízneme 10 cm nad zemí. Podpoříme tvorbu nových výhonů a trvalky znovu vykvetou.
Počátkem měsíce ještě vysejeme tykve, melouny, okurky a paletu keříčkových a tyčkových fazolí. Nadále sejeme karotku, kopr a letní saláty. Pečlivě vylamujeme boční výhony tyčkových rajčat. Vysazujeme pór.
Pravidelně kosíme a současně přihnojujeme trávníky. Před nástupem horkých dnů selektivními herbicidy hubíme v trávníku plevele.