MĚSÍČNÍ TIPY: LISTOPAD
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Je nejvyšší čas zazimovat citlivější rostliny na zahradě. Můžeme je vysoko namulčovat, přisypat vyšší vrstvu kompostu, listí, slámy apod. Použijeme také větve chvojí, a to samostatně nebo i k zafixování listí, které tak nerozfouká vítr.
Kolem citlivějších keřů uděláme ohrádku například z králičího pletiva a vyplníme ji shrabaným listím.
Nezapomeňte vypustit a vyprázdnit všechny nádoby, sudy, květináče, které by mohl poničit mráz.
Začátkem listopadu nastává nejvyšší čas vysadit ještě poslední cibule tulipánů, event. i dalších na jaře kvetoucích cibulovin.
Dokud nezačne mrznout, můžeme ještě vysazovat ovocné stromy, růže a další odolnější okrasné dřeviny. Nezbytná je vydatná zálivka.
Vydatně zalijeme i všechny neopadavé listnaté keře a jehličnany.
Stále populárnější jsou mohutné trsy okrasných trav. Různé druhy a odrůdy ozdobnice (Miscanthus) jsou otužilé a snadno přezimují. Trs můžeme na zimu jen trochu stáhnout motouzem, aby do něho nezatékalo, ale většinou to ani není nutné. Horší je to s pampasem (Cortaderia). Zde je přezimování více než nejisté. Trsy zkrátíme, listy svážeme, překryjeme nejlépe bublinkovou fólií a zatížíme kameny. Pod fólii můžeme dát ještě i vrstvičku slámy. Důležité je právě i to, aby do trsu nezatékalo a během zimy neuhnily kořeny.
Shrabané listí ukládáme do kompostu. Vrstvy listí, trávy a dalšího materiálu střídáme s vrstvičkami staršího kompostu, drcenými větvemi apod. Do kompostu můžeme po troškách přidávat i listí ořešáku.