MĚSÍČNÍ TIPY: ZÁŘÍ
Teplé září - dobře se ovoci i vínu daří. Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom. Září, na léto jde stáří.
Průběžně sklízíme ovoce. Jablka a hrušky opatrně ukládáme do lísek v jedné vrstvě. Nemícháme plody trhané s padanými. Neskladujeme ovoce namačkané či jinak poškozené hmyzem nebo chorobami. Namačkané plody lze zpracovat moštováním, zmrazením, zavařením nebo přípravou kvasu pro vypálení v pálenici.
Vyséváme ještě některou zeleninu, například petržel a kerblík. Před nástupem mrazíků sklidíme bazalku a majoránku.
Začátkem září, pokud jsme tak neučinili v srpnu, bychom měli vysadit nové rostliny jahodníku.
Začínáme s výsadbou na jaře kvetoucích cibulovin. Mezi první řadíme modřenec, který do zimy ještě vytvoří listy, a narcisy. U ostatních druhů nemusíme tolik spěchat, postačí přelom října a listopadu.
Zpět do bytu přeneseme letněné pokojové rostliny. Pečlivě je prohlédneme a případně ošetříme proti chorobám a škůdcům.
Včas zazimujeme také ostatní přenosné rostliny, například fuchsie, bugenvileu, mandevilu, olověnec, oleandr a další teplomilnější druhy, které by předčasný mrazík zbytečně poškodil.
Průběžně odstřihujeme odkvetlá květenství trvalek na záhonech. Některá působí neesteticky, jiná produkují mnoho semen, která způsobují zahuštění až zaplevelení záhonů. Zbytek nati však na rostlinách přes zimu ponecháme přes a odstraníme je až na jaře. Působí totiž jako přirozená zimní ochrana.
Na stanoviště vysadíme na jaře kvetoucí dvouletky, například chejry, pomněnky, macešky apod. Do zimy stihnou dobře zakořenit, některé macešky i vykvést.